Bakan'dan tüp bebek müjdesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Acıbadem Hastanesi işbirliğiyle başlattıkları bebeği olmayan 2 bin 500 dar gelirli çif...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Acıbadem Hastanesi işbirliğiyle başlattıkları bebeği olmayan 2 bin 500 dar gelirli çifte tüp Bebek tedavisinde ilk müjdeli haberin geldiğini söyledi. Proje çerçevesinde tedaviye başlayan 14 senelik evli Ağrılı bir çiftin tüp bebeğinin başarı ile sonuçlandığını belirten Şahin, “Beni de çok heyecanlandırıyor. Çalışmanın yürütüldüğü 2 bin 500 başvurunun dışında ekstra 500 talep var, başvuru şu an 3 bine çıkmış halde. 2 bin 500'ü Acıbadem Hastanesi üstünden yapılacak. Toplam sayıya bakıp yeni Acıbadem'ler bulacağız.” Diye konutu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Dünya Bankası ile Ankara'da ortak 'Sektörde Kadın Buluşması' toplantısı düzenledi. Hilton Otel'de gerçekleştirilmiş olan toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tüp Bebek mevzusunda Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 5 sene önce bir destek paketi çıkardığını belirten Şapin, “Pakette devlet hastanelerinde tüp Bebek yaptırıyorsa devlet desteği geldi. Özel sektörde de en büyük gider ilaçların maliyetleriydi. Orada SGK ile yapılmış olan çalışmayla tüp Bebek ilaçlarının özel hastaneler üstünde fiyatların aşağıya ineceği bir iyileştirme yapıldı. Eskiye göre hem devlet hastanelerinde aynı zamanda özel hastanelerde tüp Bebek merkezleri kuruldu ve sistem çalıştı. Ama bu sosyal güvencesi olanlar üstünde çalıştı. Bir de sosyal güvencesi olmayan ve bu sistemde Bebek sahibi mümkün olmayan en alt gelir grubu vardı. Özel olarak Acıbadem Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı MehmetAli Bey yanımıza geldi. Dedi ki, 'Bakanım ben şurada ciddi bir ihtiyaç görüyorum, ama kime vereceğimizi yani hangi ilde bu grup var, hangi ailenin sosyal güvencesi yok, bu yüzden Bebek yapacak gücü yok. Bilmiyoruz, bize bu konuda yardımcısı olabilir misiniz' dedi. Biz de 'bu bizim için çok kolay' dedik.” diye konuştu.

 

“500 YENİ BAŞVURU VAR, YENİ ACIBADEMLER BULACAĞIZ”

Bakanlığın Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) üstünden 18 milyon şahsın iktisadi ve sosyal analizini yapabildiğini vurgulayan Bakan Şahin, “Bir düğmeye bastığımız zaman o ailenin kaç senelik evli olduğunu, iktisadi ve sosyal statüsünü, bebeği olup olmadığını görebiliyoruz. 81 il ve ilçe merkezinde 900 vakıf üstünden bu çalışmayı başlattık. Bu konuda potansiyeli olan kaç insan olduğunu öğrenmeye çalıştık. Onlar ilk bölümde 2 bin 500 kişiye bu desteği vereceklerini söyledi. Çünkü Acıbadem, ilaç parasını da kendisi ödüyor. Yani normal tüp bebeğimizin tüm masraflarını kendisi ödüyor. Biz de bakanlık olarak, bu ailelerin tespitini sağladık. Ek olarak ulaşım ve konaklama masraflarını sosyal yardımlar üstünden destekledik ve sistem çalıştı.” Biçiminde konuştu. Çalışma çerçevesinde 2 bin 500 ailenin tespit edildiğini ve Acıbadem Hastanesi'nin tüpBebek için ön bilimsel çalışmaya başladığını ifade eden Şahin, “İlk haberi aldık, 14 senelik evli olan, karı koca Ağrılı Ankara'da gelip tedaviye başlayan bir çiftin tüp bebeği başarı ile sonuçlandı. Beni de çok heyecanlandırıyor. Bunları tamamladığımız zaman 2 bin 500 ailenin birer çocuğu olduğu zaman 2 bin 500 çocuk anne, babasıyla kucağında olduğu bir fotoğrafı düşündüğünüz zaman, o ailelerin yakın çevresinin mutluluğunu düşündüğünüz zaman ne kadar büyük bir sosyal sorumluluk, ne kadar güçlü sosyal politika oluşturduğunuzu düşünüyorsunuz.” açıklamasında bulundu.

Vakıflardan tüp Bebek mevzusunda 500 şahsın başvurduğunu belirten Şahin, “Ekstra 500 talep var. Şu an 3 bine çıkmış halde, 2 bin 500'ü Acıbadem üstünden yapılacak, toplam sayıya bakıp yeni Acıbadem'ler bulacağız.” dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'yla bugün konuya ilişkin değerlendirme yapacaklarını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanımızla, haftaya İçişleri Bakanımızla, Kültür ve Turizm Bakanımızla, Milli Eğitim Bakanımızla yaptığımız çalışmalar mevzusunda koordinasyonu ne biçimde güçlendirmeliyiz, hangi problem alanlarında ne yapmamız gerekmektedir, bunu çalışacağız. Ortaklarımızla da konuşup, koordineli bir biçimde bu problem alanlarını çözecek bir çalışma sisteminin takipçisiyiz.”

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Sgk işe giriş adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar