Bakıcı yardımı

Türkiyede farklılaşan yaşam şartlarıyla beraber bundan böyle kadınlar da iş hayatında yer alır. Yakın zamanımızda bundan böyle çokca ...

Türkiyede farklılaşan yaşam şartlarıyla beraber bundan böyle kadınlar da iş hayatında yer alır. Yakın zamanımızda bundan böyle çokca yönetici, çalışan, memur gibi mevkilerde kadın çalışanları görmek mümkün olur. Ama daha sonrasında çocuk sahibi olunca çocuklarını nereye bırakacaklarına dair problemler oluşmaya başlar ve bundan dolayı işten ayrılan kimseler bile olur. İşte bunların olmaması için ve kadın çalışanlarımızın iş hayatındaki rolünü daha çok artırabilmek için devlet her yıl bazı düzenlemeler yapmaktadır. Bunlardan birisi de bakıcı yardımıdır.

Devlet aracılığıyla çocuk sahibi çalışan anneler için çocuk bakımı yardımı destek projesi yürürlüğe girdi. Buna başvuru yapan annelere 1000 TL gibi bir hibe verilecek. Tabii ki çalışan annelere bakıcı yardımı olarak geçen bu projeye başvurabilmek ve ilgili olan bakıcı yardımını alabilmek için de bazı belli şartlar bulunuyor. Bu koşullar yerine getirildiği durumda, anneler devletin sağladığı bakıcı yardımına başvurulabilir.

Bakıcı Yardımı Alma Şartları

Çalışan annelere tanınan bakıcı yardımı alma hakkı başlangıç olarak belirlenen pilot illerde uygulamaya kondu. Bu uygulamadan yararlanmak isteyenler öncelikle bir bakıcı tutmak zorundadırlar. Bu yönden bakılırsa esasen yardım yapılmasının peşi sıra çok şahsın de iş bulması sağlanacak ve böylelikle ekonomiye yapılmış olan katkı payı artacak. Çokca faydası olan çalışan anneye bakıcı yardımı projesi Avrupa Birliği aracılığıyla da direkt destek görmektedir.

 

Çalışan anneye bakıcı yardımına başvurmadan önce o kimsenin bazı koşulları sağlaması gerekir. Eğer bu koşullar yerine getirilse o insan bakıcı yardımına başvurabilir. Bu bakıcı yardımını alabilecek olan pilot iller İzmir, Bursa ve Antalya'dır. Bakıcı yardımına başvuru şartlarını şöyle sıralanmaktadır:

Annenin başvuru anında hizmet akdine tabi işçi olarak bir patronun yanında veya kendi işyerinde sigortalı bir durumda çalışıyor olması gerekir.

Bakıcı yardımına başvuru anında annenin 24 aylıktan yani 2 yaşından veyahut 24 aylıktan daha küçük yaşta çocuğunun bulunması gerekir.

Annenin azami minimum ücretin brüt tutarının iki katına kadar brüt gelir sahibi olması gerekir.

Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci derece akrabalık ilişkisi olmamalıdır.

Annenin proje çerçevesinde çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması gerekir.

Çocuk bakıcısının asgari ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

Annenin proje çerçevesinde başka birinin çocuğu için çocuk bakıcısı olarak beyan edilmemiş olması gerekmektedir.

Anne ve bakıcı benzer ilde ikamet etmeli ve Türk vatandaşı olmalıdır.

Analık izin süresini geçmiş olmalıdır.

Anneler, devlet bakıcı yardımı almak istiyorlarsa yukarı bölümde sıraladığımız koşulları sağlamalıdırlar. Eğer bu koşulları sağlanırsa; Anneye Çocuk Parası Başvuru sayfasındaki yönergeleri takip ederek bu bakıcı yardımına başvurabilirler. Annelerimizin tutukları bakıcı sertifikalı ise, bu anneye olan yardımın artması demektir.

Tabi ki de destekten yararlanmak için annelerimizin, bakıcıların Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini ve maaşlarını zamanında ve belirlenen miktarlarda ödemesi gerekir. Projeden faydalanmakta olan annelerimizin yükümlülüklerini şöyle sıralanmaktadır:

İlk etapta annenin bir iş verenin yanında aylık 30 gün olarak çalışması gerekir.

Anne, bakıcının ücretini zamanında ve belirtildiği ölçüde ödemek zorundadır.

Bakıcı eğer iş kazası geçirirse yahut meslek hastalığına yakalanırsa anne bunu Sosyal Güvenlik Kurumuna zamanında bildirmelidir.

Anne eğer evlenme, boşanma, ölüm veya işten çıkma gibi durumlarla karşı karşıya kalırsa bu durumları 15 gün içinde gereken kurullara bildirmelidir.

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kademe ilerlemesi için gerekli şartlar nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar