Bakıcı, gündelikçi ve temizlikçinin sgk'ya bildirimi

Zamanımızda çalışan veya çalışmayan pek çok birey evinden temizlik, yemek yahut çocuk bakımı gibi gereken işlere yardım etmek için ba...

Zamanımızda çalışan veya çalışmayan pek çok birey evinden temizlik, yemek yahut çocuk bakımı gibi gereken işlere yardım etmek için bakıcı, gündelikçi veyahut temizlikçi almaktadır. Bu alınan kimseler eğer aile isterse aileyle yatılı kalabilmekte veya evden gidip gelebilmektedir. Bu bireylerin çalıştıkları zaman zarfında başlarına bir şey gelme durumları hayli fazladır. Bu sebeple yeni kanun ile bu konuda bazı iyileştirmeler ve düzenlemeler yapıldı. Temizlik, yemek, çamaşıra yardım etme, çocuğa, yaşlıya bakma, alışveriş yapma, bahçe işleri gibi gündelik işler için alınan insanlar de sigortalı olacak. Orada öne çıkan konu da bakıcı, gündelikçi veya temizlikçinin SGK'ya bildirimi olur.

Bakıcı, gündelikçi yahut temizlikçinin SGK'ya bildirilebilmesi için ilk şart o insanların çalıştıkları insanların yanında bir ayda 10 günden fazla çalışıyor olması gerekir. 10 günden az çalıştırma vakti sigortalılık için geçerli bir neden sayılmıyor.

Torba kanun ile gelen yeni uygulama ile bakıcı, gündelikçi veyahut temizlikçinin SGK'ya bildirimi bundan böyle çok kolaylaştı. Orada patronun önüne iki adım çıkıyor: Bildirimi yapma ve primleri ödeme adımları.

Bildirim Yapma

Bildirim yapma direkt belirlenen kuruma, en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine, yapılabilmektedir yahut internet üstünden başvurma imkanı da vardır. Direkt Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen yahut posta ile başvuru yapabilme imkanına sahipsiniz. Belli bir zaman boyunca benzer insan ile çalışılmaya devam edilirse her defasında bu bildirimi yenilemeye gerek yoktur.

 

Bakıcı, gündelikçi veyahut temizlikçinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriminde çevrimiçi başvurular ise E-devlet üstünden yapılıyor. Buradan yapılmış olan başvurular daha kısa süreli olduğundan ötürü tercih nedeni olabilir. Ama çevrimiçi başvurunun da negatif bir yönü var. Yapılmış olan bildirimler çalıştırılan belli bir güne özel olduğundan ötürü çalıştırılan her gün için yeniden bildirim yapmak gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumundan direk bildirim yapabilmek için ilk önce gereken olan form doldurulmalı. Patronun kendisi ve çalıştırılan şahsın imzaları eklendikten sonra ikametgah ile beraber en yakın Sosyal Güvenlik merkezine şahsen yahut posta ile teslim edilmelidir. Formda istenen bilgileri noksansız doldurmak önemlidir. Formda patronun ve çalıştırılan kimsenin kimlik, nüfus ve iletişim bilgileri istenmektedir. Çalıştırılan kimse eğer daha önce SSK, Bağ-Kur yahut Emekli Sandığı'na bağlı ise sicil numaraları da eklenmeli; eğer bağlı değilse bu kısım boş bırakılmalıdır. Meslek adı ve kodu alanı için yazılacak kodlar doğru şekilde yazılmalıdır. Aksi durumunda bildirilen kimsenin mesleği yanlış ele alınır. Formda, çalışacak şahsın ayın veya haftanın hangi günlerinde geldiği eksik bırakmadan şekilde belirtilmelidir.

Bakıcı, gündelikçi veyahut temizlikçinin SGK'ya bildirilmesinin çevrimiçi yapılmasında ise e-devlet sistemi üstünden e-devlet şifreniz ile yapabilme imkanına sahipsiniz.

Prim Ödeme

Bakıcı, gündelikçi veya temizlikçinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimini yapınca sora prim ödemelerine geliyor. Ödenmesi gerekli olan prim tutarı günlük minimum ücretin %2'si olarak hesaplanıyor. Bu prim ödendikten sonra çalışan kimse iş kazası veya meslek hastalıklarına karşı sigortalanmış oluyor. Prim ödemeleri banka ile veyahut çevrimiçi olarak yapılabilmektedir.

Bildirim Yapmayana Para Cezası

Evinde 10 gün içerisinde fazla çalıştırdığı bakıcı, gündelikçi veya temizlikçiyi SGK'ya bildirmeyen kimselere de para cezası verilir. İş verenlerin, çalışan kimselerin işe giriş bildirgelerini işe başlanan ayın sonuna kadar gereken kurumlara teslim etmesi gerekir. Aksi durumunda 1.201 TL'lik bir para cezası kesiliyor. Prim ödemeleri de yapılmazsa her ay için minimum ücretin 5'te 1'i kadar bir ceza verilmesi belirtilmiştir.

Çalışan Evde Kaza Geçirirse

Bakıcı, gündelikçi yahut temizlikçinin evde bir kaza geçirmesi durumunda bunu çevrimiçi olarak yahut şahsen Sosyal Güvenlik Kurumuna gittikçe bildirmek gerekir. Şahsen başvurulduğunda İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu doldurulmalıdır.

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan SGK Eksik Gün Bildirimi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar