Babadan emekli maaşı alma koşulları

Bu konumuzda siz değerli okurlarımıza bir şahsın babası ölüm etme halinde o kimsenin babasının emekli aylığını alması için gereken ol...

Bu konumuzda siz değerli okurlarımıza bir şahsın babası ölüm etme halinde o kimsenin babasının emekli aylığını alması için gereken olan şartları anlamış olacaksınız. Diğer deyişle babadan emekli aylığı alma koşulları nelerdir sizler için aktardık. Vefat eden babadan yetim maaşı adı altında, babanın emekli maaşının bir kısmı hak sahiplerine verilir. Babanın emekli aylığını almak için hem yetim çocuk için aynı zamanda ölen baba için belli şartlar bulunur. İşte bu koşullar sağlandıktan sonra ise emekli aylığı almak için gereken durumları yapıp başvuru yapılmış olması gerekir. Başvurunuzu yapınca ise bu başvurunuzu takip etmeniz için ise SGK il müdürlüklerine gitmeniz gerekir. Daha sonrasında ise bir müddet geçecek ve gereken her çeşit şartı sağladığınız öngürülürse emekli aylığını alabilirsiniz. İşte bu nedenle bu şartların ya da koşulların önemi hayli çoktur. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağımıza bakalım.

Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir ?

İlk koşulumuz ölüm etmiş babanın muhakkak bir sosyal güvencesi olmalıdır. Yani bir kuruma bağlı olarak çalışıyor olması gerekir.

Daha sonrasında ise çocuklarının devlet memuru olmaması gerekir.

Çocuklar ek olarak 18 yaşına kadar yetim maaşı alabilir. Ama kız çocukları için evlenmediği sürece bir sıkıntı olmazken, erkek çocukları ortaöğretime devam ediyorsa 20, yükseköğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar alabilirler.

 

Babadan emekli aylığı alma şartlarını sizler için aktardık. Eğer bu şartları sağlıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilme imkanına sahipsiniz.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan E-devlet dava sorgulaması adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar