Bağ-kur canlandırma

Bağ-Kur olarak bilinen kurum türkiyede özgür çalışan insanlara hizmet vermesi gayesi ile açılmış olan bir kurumdur. Türkiyede sağlık ...

Bağ-Kur olarak bilinen kurum türkiyede özgür çalışan insanlara hizmet vermesi gayesi ile açılmış olan bir kurumdur. Türkiyede sağlık güvencesi yahut sosyal güvence haklardan yararlanmak için ya devlet aracılığıyla veyahut özel sektör içinden bir güvence altına girmek gerekir. Bağ-Kur devlet kademesindeki kamu kuruluşlarında veyahut özel sektördeki işlerde çalışmayan kimselere bu tür bir güvence sağlar. Bu vesileyle devlet veyahut özel sektörde çalışmayan insanların emekli olabilmelerine imkan doğmuştur. Bağ-Kur aracılığıyla verilen bu sistemden yararlanan kimseler kendi primlerini ödemek suretiyle emekli olabilirler. Bunun olması için insanların dönemin minimum ücretinin minimum %32'si kadar prim ödemesi yapmaları gerekir. Bu prim ödemesini yapan kişiler aynı anda Bağ-Kur aracılığıyla sağlanan sağlık güvencesinden de yararlanma imkanı elde ederler.

Bağ-Kur kullanıcı insanların, kurum ile ilgili gelişmeleri takip etmeleri gerekmektedir. Bağ-Kur Canlandırma işlemi kullanıcıların takip etmesi gerekli olan önemli konulardan birisidir. Bağ-Kur Canlandırma olarak bilinen işlem, esasen borçlarını dondurmuş olan Bağ-Kur kullanıcılarını ilgilendirmektedir. Borçlarını dondurmuş olan Bağ-Kur kullanıcısı insanlar belirlenen koşulları kapsamında Bağ-Kur Canlandırma dilekçesi vererek bu borçlarını tekrar ihya edebilirler.

 

Türkiyede yaşayan insanlar türlü yollar aracılığıyla sosyal güvence edinmektedirler. Her sosyal devletin gayesi, vatandaşlarına sağlık gibi önemli kabul edilen bir konuda ihtiyaçlarını karşılamaktır. O nedenle türlü kurumlar aracılığıyla vatandaşlara sosyal güvence ve sağlık güvencesi sağlanmaktadır. Üç değişik kurum aracılığıyla sağlanan bu sosyal güvenceler SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur olarak bilinir. SSK'dan güvenceli, yani sigortalı olmak için, Sosyal Sigortalar Kurumu aracılığıyla işlemlerinizi yaptırmanız gerekir. Bu yöntemden çoğu zaman özel sektör çalışanları faydalanır. Emekli Sandığı ise devlet işlerinde ve kamu görevlerinde çalışan kimselere verilen sosyal güvencedir. Bağ-Kur ise devlette veyahut özelde çalışmayan vatandaşları kapsar. Bu kişiler adına prim ödemesi bir kurum aracılığıyla yapılmaz, tersine ödemeler şahsen kişiler aracılığıyla yapılmaktadır. Hassaten Bağ-Kur üstünden güvence alan vatandaşları ilgilendiren konular, af ve ihya konularıdır. Bağ-Kur canlandırma olarak da bilinen bu hal, torba kanun ile beraber tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Torba kanun ile beraber gelen af vesilesiyle çokca Bağ-Kurlu şahıs prim borcu indiriminden faydalanacaktır. Bu aftan esnaflar, sanatkarlar ve hem de 12 ay ve üstü prim borcu çıkan tarım ya da çiftçi Bağ-Kurlu kimseler faydalanabilecekler. Torba kanun ile gelen bu aftan faydalanabilmek için ise Bağ-Kur Canlandırma dilekçesi ve işlemleri nasıl yapılmaktadır bilmeniz gerekir. Bu af çerçevesinde prim borçlarının yapılandırılmasını isteyen Bağ-Kurlu insanlar, kimlik fotokopisi ve af başvuru formu doldurmak suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK'ya başvuru yapmalılar. Gerekli olan işlemlerin nasıl yapılacağına dair ayrıntıları ziyaretçilerimiz yazının devamında bulabilirler.

Bağ-Kur Canlandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur canlandırma işlemi için gitmeniz gerekli olan kurum Sosyal Güvenlik Kurumu'dur. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kurumlarının tek çatı altında toplanması ile bundan böyle tüm işlemler SGK üstünden 50. Bağ-Kur canlandırma için başvuru yapacak insanların önce bilmesi gerekli olan bazı önemli bilgiler bulunur. Bunlardan en önemli olanı, bu af çerçevesinde borçların tamamı silinmeyecektir. Lakin daha önceki ödenmeyen borçlardan doğan gecikme zammı ve faizler silinecektir. Geri kalan ana para üstünden de tekrar bir hesaplama gerçekleştirilecektir.

Bağ-Kur canlandırma işlemi çerçevesinde, şahıs dondurduğu prim sürelerini tekrar aktifleştirmek isterse bu aftan yararlanabilir. Dondurulmuş olan prim süreleri için talep gerçekleştiğinde ödeme yapılabilecektir. Bu halde talepte bulunabilen şahsın ödemesi gerekli olan tutar düzenlenecektir ve talepte bulunulan zaman içerisindeki duruma göre ödeme planı çıkartılacaktır. Yani başvurunun yapılmış olduğu tarihteki prim tutarı baz alınacaktır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek ise hayli basittir. Bunu yapmak için her şeyden önce SGK şubelerinden veyahut internet üzerinden bulabileceğiniz başvuru dilekçesini doldurmanız gerekecektir. Dilekçenin bir örneğini makalemizde bulunabilen görselde inceleyebilirsiniz. Bu dilekçede gereken yerlere her şeyden önce başvuru yapan şahsın adı ve soyadı, T.C. kimlik numarası, Bağ-Kur numarası gibi bilgilerin yazılması gerekir. Daha sonrasında başvuru yapan insan adresini tebligat adresi yazan bölüme yazmalıdır. Sonrasında ise “Prime Esas Günlük Kazanç Beyanı” bölümünü doldurduktan sonra bir alt kısımda yer bulan iletişim bilgileri bölümüne telefon numarasını, faks numarasını ve var ise e-posta adresinizi yazmanız gerekecektir. Bütün bu işlemleri tamamlayınca ise yapılması gerekli olan şey dilekçeye bir adet kimlik fotokopisi eklemek suretiyle SGK'nın ilgili birimine iletmek olabilecektir. Bu biçimde işleminizi tamamlamış olursunuz.

bağ kur canlandırma e-sorgulama.com

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yüksek ücrette maaş alanlara üzücü haber! adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar