Bağ-kur af yasası nedir?

Türkiyede pek çok kimse devlete olan borçları yüzden emekli olamamaktadır ve bu borçlar ödenmedikçe de üzerilerine eklenen faizle ber...

Türkiyede pek çok kimse devlete olan borçları yüzden emekli olamamaktadır ve bu borçlar ödenmedikçe de üzerilerine eklenen faizle beraber bu borçlar daha da artmaktadır. Bu da çokca kimsenin zorlanmasına neden olur. Bağ-Kurluları zorlayan bu hale sonuç kısmında çare olarak torba kanun ile Bağ-Kur affı getirildi ve borcu olan esnafın zorlukları biraz da olsa giderilmeye çalışıldı.

Yürürlüğe giren torba kanun ile nihayetinde Bağ-Kurlulara af geldi. Bu af vesilesiyle çokca esnafa var olan olan prim borçlarının kendi gelirlerine göre yapılandırılması ve ödeme pratikliği getirilmesi sağlanacak. Bu torba kanun ile geçmişinde Emekli Sandığı veya SSK güvencelerinin tek bir çatı altına toplanması nihayetinde meydana gelen problemler sona erecek ve farklılıklar ortadan kalkacaktır. Bu sigorta birleşmesini gerçekleştiren çalışan kimselerin güvencelerini ise bağlı bulundukları sosyal güvence kurumları koruyacaktır.

Yeni torba kanun ile Bağ-kur affı mevzusunda çokca çabukluk getirildi esasen. Yeni şirket açmış ve sigortaya olan primleri ödeyemeyen çalışan kimselerin borçlarının yapılandırılmasına fırsat veren bu torba kanun ile çokca esnaf zorluk altından kalkacaktır. Yeni ofis açan bireyler, 3 ay içinde bulundukları yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmak suretiyle torba yasadaki Bağ-Kur affı maddelerinden yararlanabilir ve borçlarının tekrar yapılandırılmasını talep edebilir.

 

Sözü edilen olan 6736 sayılı torba kanun, 19 Ağustos 2016'da resmi gazetede yayınlanmasıyla yürürlüğe girdi. Bu torba kanun ile Bağ-Kur affından 30 Haziran 2016 ve öncesinde borcu olanlar da yararlanabilecek.

SSK (4/a) ve Bağ-Kur prim ödemelerinin tekrar yapılandırılmasında, sigortalı kişilerin asıl borcu olan anaparadan bir silinme olmuyor esasen, bunun yerine borçların ödenmemesiyle birikmiş olan gecikme faizi Torba kanun aracılığıyla getirilen Bağ-Kur affına göre siliniyor. Sigortalıların sigorta prim ödemeleri, toplam anaparası üstünden gereken finansal materyallerin artış oranlarına göre, yeni Torba kanunda yeni faiz oranı ile tekrar hesaplanıp yapılandırılıyor. Bu yeni faiz oranı ile toplam borçta takriben dörtte üçü nispetinde bir indirim, yani borçlu şahsın borcundan gözle görülmektedir bir azalma meydana geliyor.

Ek olarak yayınlanan bu torba kanun ile gelen Bağ-Kur affı çerçevesinde son hesaplanan borçlarını ödemede Bağ-Kurlulara başka pratiklikler da bulunuyor. Torba yasadaki Bağ-Kur affı ile Bağ-Kurlu insanlar tekrar yapılandırılan borçlarını 18 ya da 36 aya kadar varan taksitlerle ödeyebilirler. Sözü edilen Bağ-Kurlu ödemesini taksitle değil de peşin yapmak isterse bu imkan da sağlanıyor.

Torba Yasa İle Gelen Bağ-Kur Affından Borç Sildirenler

Yeni torba kanun ile gelen Bağ-Kur affından yararlanabilecek kimseleri ise şöyle sıralanmaktadır:

12 ay ya da daha fazla süre ile prim borcu olan insanlar

Esnaflar

Sanatkarlar

Tarım ve çiftçi Bağ-Kurlu olanlar torba kanun kapsamındaki bu af için gereken yerlere başvuruda bulanabilirler.

Yeni torba kanun ile gelen Bağ-Kur affı ile gerçekleşen Bağ-Kur yapılandırma başvuruları, bu sene 31 Ekim 2016 tarihine kadar sürecektir. Bu yapılandırmalar nihayetinde ödemesini taksitle yapmak isteyen sigortalılar için son ödeme tarihi 2 Ocak 2017; peşin ödeme yolu ile ödeme yapacak kimseler için son ödeme tarihi de 2 Ocak 2017 olarak belirlenmiştir ve bu sürelerin geçirilmemesi dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bağ-Kur affına başvurmak isteyenler “Yapılandırma Başvuru Formu” ve bir adet sigortalı şahsın kimlik fotokopisi ile beraber başvurularını Sosyal Güvenlik Merkezi yahut Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne iletebilirler. Başvurular elden, kargoyla yahut posta yolu ile yapılabilmektedir.

İlaveten 6552 sayılı kanun çerçevesinde 12 veya 18 taksit seçeneğini seçip borcunu yapılandıran sigortalılar 6736 sayılı kanun kapsamındaki affa müracaat ettikleri durumda; 6736 ile olan taleplerinin sisteme girilmesiyle diğer yasadan kalan ve ödenmeyen kısmı orada yapılandırılır.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kıdem tazminatı hak etme koşulları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar