Aynı kişiyle tekrar evlenene çeyiz parası yok!

Aynı kişiyle tekrar evlenene çeyiz parası bundan böyle yok. Anne ve babası hakkın rahmetine kavuşan kız çocuklarının aldıkları yetim ...

Aynı kişiyle tekrar evlenene çeyiz parası bundan böyle yok. Anne ve babası hakkın rahmetine kavuşan kız çocuklarının aldıkları yetim maaşı, kız çocuklarının evlenmesi durumunda kesiliyor ama evlendiklerinde aldıkları yetim maaşının 24 katı biçiminde çeyiz parası olarak ödeniyordu. Evlilik ödeneği ödendikten sonra da yetim maaşı bütünüyle kesiliyordu. Bu konu 5510 sayılı yasaya göre belirlenmiştir. Bu yasaya göre kız çocuklarının evlenmeleri halinde aldıkları yetim maaşı kesiliyor.

Boşanılan Eş İle Tekrar Evlenenler

5510 sayılı kanunla alakalı yapılmış olan yasal düzenlemeler nihayetinde evlenip çeyiz parası alan ve evlendiği eşi ile boşanan bayan vatandaşların, boşandıkları kimse ile birlikte yaşadıklarının tespit edilmesi halinde, tekrar bağlanan yetim maaşının kesilmesi durumu bahsi geçen oldu. Bu maddede yapılmış olan diğer bir farklılık ise boşanılan eş ile tekrar evlenen insanların çeyiz parası hakkından yararlanamamaları hakkında. Bayan kişiler da, tekrar yetim maaşı almak için eşinden boşanan ve benzer evde yaşayan insanlar tespit edildiği zaman kimselerin aylık maaşları geri alınıyor ve maaş ödemeleri de kesiliyor. Yani yetim aylığından faydalanarak çeyiz parası almak isteyen bayan insanlar boşandıkları eşleri ile tekrar evlenmeleri sözü edilen olduğunda çeyiz parası alamıyorlar ve boşandığı eşi ile benzer evde yaşaması halinde ise yetim maaşı da alamıyor.

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan İsteğe bağlı bağ-kur nasıl kapanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar