Araç Sorgulama

 

PLAKA İLE  ARAÇ, ARABA, OTOMOBİL BİLGİLERİ SORGULAMA 

Aracınızın (Arabanızın) bilgilerini ve çalıntı olup olmadığını sorgulamak için bu sorgulamayı kullanabilirsiniz. Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar aynen aşağıda aktarıldığı gibidir.

Sorgulama yapmadan önce aşağıdaki verilen bağlantıyı kullanarak Araç Bilgileri Sorgulama sayfasına giriniz. Daha sonra sizden sayfada bulunan iki yeri doldurmanız istenecektir. Bunlardan biri Güvenlik Kodu'dur. Güvenlik Kodu bir resim nesnesidir ve içerisinde çeşitli harfle ve numaralar bulunur. Bu sistem sorgulamaların insanlar tarafından yapılması için geliştirilmiş bir güvenlik aracıdır. Resimde göreceğiniz harfleri Araç Sorgulama sayfasındaki ilgili kutucuğa giriniz.

İkinci yapmanız gereken işlem plaka no (yani plaka numarası) girme, plaka no ile sorgulama işlemidir. Burda dikkat etmeniz gereken şey plaka numarasının nasıl girileceğidir. Örneğin plaka no 34 ABC 11 şeklinde ise kutucuğa 34ABC11 şeklinde yani plakadaki bütün sayıları ve harfleri bitişik olarak girmeniz gerekmektedir.

 

Bunlar yaptıktan sonra sorgulama tuşuna basarak sorgulamanızı gerçekleştirip girdiğiniz plakaya göre araç (araba) sorgulama sonunda ilgili araca ait bilgileri öğrenebilirsiniz.

Sorgulama sonunda size verilecek olan bilgiler; Araç (Araba) Markası, Modeli, Sahip Belge Tarihi, Tescil Birimi, Araba Renk, Varsa ikinci rengi, Araç Cinsi, Çalıntı Sorgulaması ve Hak Mahrumiyetinin olup olmadığı hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Yapacağınız sorgulamada araç kaza sorgulama, borç sorgulama veya araç sahibi sorgulama bilgilerine erişemezsiniz.

Bu bilgilerin internet üzerinden öğrenebileceğine dair yetkili bir web sitesi bulunmamaktadır. O açıdan bu konuda hizmet verdiğini iddia eden internet sitelerine itibar etmeyiniz. Araç Kaza Sorgulama, Araç Borç Sorgulama ve Araç Sahini Sorgulama gibi işlemleri bundan böyle E-Devlet yoluyla yapılacaktır.

BU YÜZDEN E-DEVLET ŞİFRENİZ OLMADAN ARAÇ SORGULAMA YAPMANIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

ARAÇ SORGULAMA

Ayrıca Araç Ceza ve VERGİ Sorgulama işlemi için ise VERGİ DAİRESNİN SİTESİNDEN aşağıdaki sayfamızı kullanabilirsiniz.

ARAÇ CEZA SORGULAMA

 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Araç Ceza Sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

#1 araç ceza sorgulama esorgulamacom,

[...] Vergi Kimlik Numarası, TC. Kimlik Numarası ve Tescil Tarihidir. Tescil Tarihinizi bilmiyorsanız, Araç Sorgulama adlı sayfadan bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. Tüm dataları girdikten sonra Tamam tuşuna basarak [...]


#2 dardayım osman,

deli olacam nereden aracın cezası var nasıl sorgulayacaz ya 10 bilinmeyen denklem sanki adam gibi yazın


#3 erhan bayram,

vatandaşın trafikle olan işlerini internet ten yapabilmesi için kolaylaştırırsanız iyi olur bu ne kardeşim karma karışık işler ordan oraya ordan oraya elde var sıfır havuz programı gibi işler kolaylaştırın...


#4 admin,

arkadaşlar araç ceza puanı bilgileri sorgulama ve diğer araçlarla ilgili her türlü sorgulama işlemleri e-devlet kapsamına alındığı için e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekiyor.

E-DEVLET sitesini kullanabilmeniz için şifrenizin olması lazım. Bu şifreyi PTT müdürlüklerinden edinebilirsiniz. PTT'den aldığınız şifre ve kullanıcı adını e-devlet sitesine giriş yapmak için kullanacaksınız. Böylece dilediğiniz sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.


#5 seyyah,

arkadaşlar bu e devlet kapusu denilen şey hic bi işe yaramıyor . bu siteye girenekadar akla karayı seçiyoruz . şifreyi dogru yazdıgm halde şifreniz yanliş diyor iki üc defa denediginiz zaman sanki on defa olmuş gibi şifrenizi ondafa ondefa yanlış girdiniz bir saat ceza alıyorsunuz . benin için bu uygulama sadece insanlara bi eziyetten başka bi şey degil.


#6 yağız,

KUSURA BAKMAYIN AMA ÇOK ANLAMSIZ Bİ DURUM ! 2 SAATTİR UĞRAŞIYORUM ALMAK İSTEDİĞİM Bİ ARABANIN PLAKASINI SORGULAMAK İÇİN AMA Bİ TÜRLÜ BULAMIYORUM ! YOK ELEKTRONİK İMZA YOK ELEKTRONİK KİMLİK ! BÖLE SAÇMA ŞEY OLMAZ LÜTFEN ! ÖNCEDEN PLAKA WE ARAÇ SORGULAMA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜN SİTESİNDEYDİ HERKEZ GİRİYODU GÜZEL BİR ŞEKİLDE ŞİMDİ İSE SANKİ ÇOK GİZLİ BİŞEYMİŞ GİBİ SAKLANIYOR


#7 erdinç,

ARKADAŞLAR BU ARAÇ SORGULAMA İŞLEMİNİ NEREDEN GERÇEKLEŞTİRCEZ ? BÖLE ŞAÇMA ŞEY OLAMAZ YA 2 SAATTİR ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ BENDE UĞRAŞIYRUM SİTEYE GİRİŞ İÇİN ŞAÇMA SAPAN ŞEYLER İSTENİYOR BÖLE SAÇMALIK OLMAZ


#8 yağız,

bu ne biçim iştir kardeşim 2 saattir plaka sorgulamaya giremiyorum düzgünce basit bi şekilde yapsanıza da millet rahatlıkla girebilsi. Elektronik imza olmadan girilmiyormuş weya PTT den kod alacakmışız arkadaşım bi plaka sorgulamaya bu kadar eziyet neden?


#9 vatandaş,

kardeşim böyle saçma birşey görmedim.aracımın ruhsatı yanımda değil.tescil tarihini bilmiyorum.yani iki saattir devlet kapısı demişler ya;aynen öyle.aradığım bilgiye bir türlü ulaşamıyom.yani eskiden bu işler daha kolaydı.trafikin sitesine girip plakayı girdimmi herşeyi öğreniyordum.saçmalamışlar.


#10 tolgahan,

Allahım kafayı yiyeceğim ya bu ne biçim iş yarın arabayı alacam ama sorguulatamıyorum off off bunun başka yolu yokmu hangi kurumdan öğreniliyor bunun temiz olup olmadığı


#11 kaptan yakup,

İyi günler,
Devletin her dairesinde olduğu gibi elektronik ortamda da aynı büroksi ve türlü zorluklar vatandaşın karşısına konmuş.Bu zihniyetle insanlara yardımcı olmak yerine işini zorlaştırmış ve hizmet vermek yerine binbir çeşit engel sunmuşsunuz.Tebrik edeceğim ama siz zaten kendinizi ''Bu konuda site yönetiminden bir beklenti içinde olmamanızı dileriz.'' diyerek tebrik ve teselli etmişsiniz.

Bu mantalitenin en kısa zamanda değiştirilmesi dileğiyle..

Slmlr/ Kpt. Yakup Durmaz


#12 admin,

Kaptan Yakup, süslü cümlelerinizi kendinize saklayınız. Öyle insanlarla uğraşıyorum ki, gözünün önündeki linki göremiyorlar. Ayrıca devletin bu tip uygulamalar için verdiği sayfalar gün gün değişebiliyor. Hepsini takip ediyoruz. Mesela bu ARAÇ SORGULAMA konusunda artık E-DEVLET yöntemine geçildi. Normalde SGK sitesindeki sigortanızı sorgular gibi bir siteye girip tc kimlik no ile sorgulama yapabiliyordunuz. Fakat şuan araç sorgulama için E-DEVLET sitesine gireceksiniz.

Peki sonra ne oluyor? Adamın biri e-devlet sitesine giremiyor. İlle de acil (herksin işi acil) yoldan işini halletmek istiyor. Sonra kızabileceği kim varsa, esip gürlüyor. Buraya öyle mesajlar geliyor ki, hepsini yayınlasak küfürden geçilmez.

BUGÜN GİDİN BAKIN, TRAFIK.GOV.TR'de bile linkler yeniden düzenlenmemiş durumda! trafik.gov.tr devlet sitesidir. Hadi biz normal siteyiz, kişisel siteyiz. Onlar neden düzeltmiyorlar? BİZ DEVLET SİTESİ OLMADIĞIMIZ HALDE HER DEĞİŞİKLİĞİ YETİŞEBİLDİĞİMİZ SÜRECE DUYURMAYA ÇALIŞIYORUZ. YİNE DE KAPTAN YAKUP GİBİLERE YARANAMIYORUZ.

Üstelik kırmızı yazıyı yorum kısmının üstüne koyduğumuz halde, hala bu sitenin resmi bir devlet sitesi olduğunu düşünüp, DİLEKÇE YAZAR GİBİ, YORUM YAZANLAR VAR.

Daha ne yapalım..


#13 kado,

BENCE DE BİRAN ÖNCE AVRUPADA OLDUĞU GİBİ KİMLİK NO İLE BU TÜR GİZLİLİK TAŞIMAYAN BİLGİLERE BİR TIK İLE ULAŞMAK İÇİN GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILMASI ACİLİYET TAŞIMAKTADIR.


Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Sitede Popüler Yazılar

Son Yorumlar

  • YurtDışı Çıkış Yasağı Sorgulama >> site biraz değişmiş. konunun ilk açıldığı zamanlarda biraz daha farklıydı. şuan tek sayfaya yönlendiriyor. o sayfa içerisinde Yurt ...
  • Emeklilik Hizmet Süresi Hesaplama >> eskiden emekli olmak çok kolaydı. zaman geçtikçe daha sonraki yıllarda daha da zorlaşacak gibi gözüküyor....
  • Aylık Maaş Tercihi >> turkiye.gov.tr sitesinden 4c bir aylık maaş tercihini değiştirdim. Ancak işlem başarılı yazmasına rağmen sistemde halen daha 3 aylı...
  • Aylık Maaş Tercihi >> Merhaba, ben 3 aylık maaşı aylığa çevirmek için türkiye.gov.tr sitesinden 4c bir aylık maaş tercihini değiştirdim. Ancak işlem başa...
  • SGK Dilekçe Sorgulama >> SGK Başkanlığına göndermiş olduğum 30 yıl üzeri hizmet ile ilgili 30.09.2015, 30.01.2017 tarihli dilekçelerimin sonuçlarından bilg...

Kategoride Popüler Konular

Etiketler