Araba/araç vergileri

Türkiyede motoru olan her araç için değişik türde değişik miktarlarda bir vergi alınmaktadır. Eğer sizinde motorlu bir aracınız var i...

Türkiyede motoru olan her araç için değişik türde değişik miktarlarda bir vergi alınmaktadır. Eğer sizinde motorlu bir aracınız var ise ve bu araçla trafiğe çıkmak istiyor iseniz, sahibi olduğunuz motorlu taşıtların vergilerini ödemeniz gerekir. Otomobil, motorsiklet, minibüs ve benzeri diğer motoru olan her araç için alınan bu vergi çeşidi her araç için değişik türde ve miktardadır. Sahibi olduğunuz motorlu aracın türüne, özelliklerine göre aracın sahip olduğu vergi borcunu ödemeniz gerekmektedir. Bu borcun ödenmemesi halinde bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu problemlerin önüne geçmek için ilk başta bu borcun ödenmesi adına bir bildirim yapılmaktadır. Eğer bildirime karşın hala vergi borcunuzu ödememişseniz daha büyük sonuçlar doğabilir. Bu haller, hacze kadar varan sonuçlar olabilir. Makalemizde araba / araç vergileri hakkında genel bilgilere değineceğiz. Ve sonrasında internet ile araç vergi hesaplama ve sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğine değineceğiz.

Araba / Araç Vergileri Nedir? Nasıl Sorgulanır?

 

Türkiyede trafik üstünde olan ve bir motoru olan her motorlu taşıt için belli özellikler ve ayarlamalara göre araç vergisi alınmaktadır. Bu araç vergileri her araç için değişik türdedir. Ve her değişik araç için alınır. Eğer sahibi olduğunuz motorlu aracınızla trafiğe çıkmak istiyor iseniz, taşıtınızın vergisini ödemeniz gerekir. Devlet, kendine kamu harcamaları için bir kaynak yaratırken vergileri kullanılmaktadır. Her şey için değişik vergilendirme sistemi vardır. Araba / araç vergileri de bu vergilendirme sistemlerinden biridir. Sahibi olduğunuz araba / araç vergilerini senede iki değişik taksitte ödersiniz. Bu taksitler, ilki yılın ilk döneminin başlangıcı olan Ocak ayında ödenirken, ikinci araç vergisi yılın ikinci döneminin başlangıcı olan Temmuz ayında yapılmaktadır. Bu iki değişik ödeme iki eş taksit şeklindedir. Bu taksitleri ödeme işlemlerini nakit olarak vergi dairelerine gittikçe yapabilirsiniz. Bunun yanında ek olarak, araç vergileri hakkında detay içeren bilgileri web aracılığıyla geliştirilmiş olan uygulamalar vesilesiyle edinebilirsiniz. Bunu yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığın geliştirmiş olduğu interaktif uygulamaları kullanmak suretiyle işlemlerinizi kolay biçimde yerine getirebilirsiniz.

Makale sonunda verilen bağlantıya tıklamak suretiyle araba / araç vergi hesaplama ve sorgulama işlemlerinizi internet üstünden yapabilirsiniz. Bununla beraber sahip olduğunuz araçların araba / araç vergleri ödemelerinin günü geldiyse ödeme işlemlerinizi de yine bu uygulamalar üstünden yapabilirsiniz.

İlk etapta makalemizin son kısmında verilen linke tıklatarak araba / araç vergileri sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve eğer bir borcunuz var ise bunun hesaplaması, sorgulamasını yapabilme imkanına sahipsiniz. Linke tıklattıktan sonra aşağıda bulunan resimde görünen “motorlu taşıtlar sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” seçeneğini seçerek sahibi olduğunuz aracın araba / araç vergileri hesaplama, sorgulama işlemlerini kolay bir biçimde yapabilirsiniz.

araba/araç vergileri e-sorgulama.com

Bu seçeneği seçtikten sonra sizden bazı bireysel bilgileri isteyecektir. Bu bilgiler sahibi olduğunuz aracın bilgilerini ulaşımda kullanılacak olan bazı bilgilerdir. Bu bilgiler, Plaka, eğer araç bir özel plaka ise Evet, değilse Hayır seçeneğini seçmelisiniz. Sonrasında aracın sahibinin T.C. Kimlik Numarası veyahut Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi (sıfır araçlar için trafiğe çıkış tarihi, ikinci el araçlar için ise noter satış tarihi, tescil tarihi olarak kullanılmaktadır) gibi bilgilerin girilmesi ile TAMAM seçeneği seçilir. Böylelikle sahibi olduğunuz aracın araba / araç vergileri hesaplama, sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

araba/araç vergileri e-sorgulama.com

Eğer bu sorgulama nihayetinde sahibi olduğunuz aracın bir araba / araç vergi borcu çıkmış ise, bunu yine benzer uygulamaları takip ederek yapabilme imkanına sahipsiniz. Geliştirilmiş olan interaktif uygulamalar vesilesiyle önceleri vergi dairelerine gidilerek uzun süren işlemler nihayetinde gerçekleştirilmiş olan işlemler internet aracılığı ile kolay bir biçimde yerine getirilebilir hale gelmiştir. Böylelikle araba / araç vergi ödemele işlemlerinizi de web aracılığıyla gerçekleştirerek tamamlamış olursunuz.

Araba / Araç Vergileri için TIKLAYINIZ!

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan SGK borç ödeme adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar