Araç trafik cezası

Sahip olduğunuz araca araç trafik cezası uygulamasının yapılıp yapılmadığını öğrenmeniz mümkündür. Taşıtınızın plakasını Emniyet Gene...

Sahip olduğunuz araca araç trafik cezası uygulamasının yapılıp yapılmadığını öğrenmeniz mümkündür. Taşıtınızın plakasını Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sayfasına yazarak araç trafik cezası uygulamasına maruz kalmasıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Hemen aşağı kısımda yazılan araç trafik cezası sorgulama platformuna girerek adınızı, soyadınızı ve T.C. kimlik üzerinde yazan numaranızı yazabilir ve direkt sorgulayabilirsiniz.

Araç Trafik Cezası İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Plakadan Araç Borç Sorgulama Adımları Nasıl Yapılır?

Günümüz koşullarına göre bir araca sahip iseniz cep telefonunuz üstünden çok kısa bir zaman dilimi içinde dilediğiniz yerde araç trafik cezası sorgulama işlemi vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Bu hizmet Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla verilir ve yalnızca bir kaç saniyenizi ayırarak bu işlemi yapabilirsiniz. Buna ek olarak turkiye.gov.tr adresi ile beraber araç trafik cezası sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz. Bunu yapmak için e-Devlet sistemi hizmet gösterir ve e-Devlet kapısına girerek e-Devlet şifreniz vasıtasıyla araç trafik cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Karşınıza açılacak sayfada sırası ile;

İlk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız ve daha sonrasında “E- Hizmetler” kısmına giriniz,

 

Bu zaman karşınıza çıkacak olan Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin hemen altında yer bulan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneğine basınız.

Bu işlemleri takip ettiğiniz zaman bir yıl içinde sicil numaranıza işlemiş olan ve aracınıza yazılmış olan bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.

Son bir yıl içerisinde plakanıza araç trafik cezası uygulaması yapılmamış ise son bir yıl içinde tescil kaydınıza bir plaka cezası olmadığına dair size bilgi verilecek.

Nihayetinde araç trafik cezası sorgulama sayfasına bu bilgileri yazmakla ulaşabilmektesiniz

Bunu yapmak için T.C Kimlik No. ilgili alana yazınız,

Araç plakanızı da ilgili yere yazmanız şarttır,

Araç trafik cezasının yazıldığı yer (il)

Eğer ceza işlemi bir ilçede olmuş ise ilçenin adı

Araç trafik cezasının yazıldığı tam tarih

Araç trafik cezasının yazıldığı saat

Ve nihayetinde yazılmış olan ceza tutarı

Sayfada ceza bilgilerinizin karşınıza çıkmasından hemen sonra ”detay” linkine tıklayabilirsiniz. Bı zaman plakanıza yazılmış olan araç trafik cezası işleminin nasıl ilerlediği ile tanışacak ve ayrıntılı bilgiler elde edeceksiniz. Bunun yanında ek olarak yukarda anlatmış olduğumuz maddeleri ve buna ek olarak ceza tutanağı seri numarasını da öğrenebilirsiniz. Araç trafik cezası sorgulama işlemi yalnızca verilen bu bilgiler esasında yapılabilir.

2016 Yılı İçin Belirlenen Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

Bilindiği üzere 2016 senesinde araç trafik cezasına zam geldi. Bu zam yüzde 5,58 oranındadır ve vatandaşların daha da dikkatli olması gerekir. Hangi hallerde ne kadar ceza yazılacağına dair liste biçiminde yayımlanan bilgiler verildi. Bunlara belirlenmiş olan hız limitini aşmak, yasak kısma park edilmesi ve başka buna benzer haller dahildir. Bu liste aşağı bölümdeki gibi sıralanmıştır.

Kırmızı Işıkta Geçenler – 199,55 TL değerinde,

Alkollüyken araç kulllananlar – 844,64 TL değerinde,

Benzer kimsenin ikinci kez alkollüyken araç kullanması halinde- 1058,97 TL değerinde,

Benzer şahsın üçüncü kez alkollüyken araç kullanması halinde– 1702,30 TL değerinde,

Belirlenmiş olan hız sınırını %30’a kadar aşmak halinde– 199,55 TL değerinde,

Hız sınırını %30’un üstünde aşmak: 412,82 TL değerinde,

Emniyet kemeri takmaması halinde– 93,1 TL değerinde,

Yanında ehliyet bulundurmadan araç kullanma halinde– 1702,3 TL değerinde,

Araçta aracın kullanılması ile beraber telefonla konuşma halinde– 93,10 TL değerinde,

Muayenesiz iken araç kullanma halinde– 93,10 TL değerinde,

Taşıt yolu üstünde duraklamanın yasaklanmasına karşın aracın ayı yere park edilmesi halinde ise – 93,10 TL değerinde bir tutar olarak belirlenmiştir.

Araç trafik cezası sorgulama işlemini yaparak yukarı kısımda belirtilmiş listeye aykırı bir durumla karşı karşıya kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu kontrol işlemini yapmak hayli gerekir.

Araç Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Araç trafik cezası ödemesini banka ile yapıyor olmanız mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı bunu yapmak için hizmet gösterir ve GİB çevrimiçi sistemine girmeniz sonrasında T.C. kimlik numaranız ve tescil tarihi bilgilerinizi yazmakla araç trafik cezası ödeme işleminizi saat 22:00 ile 02:00 arasında yapabilme imkanına sahipsiniz. Ek olarak bankanızın internet ve cep şubesine girerek çevrimiçi biçimde ve PTT şubesine gittikçe nakit olarak araç trafik cezası ödeme işleminiz gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan SGK memur alımı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar