Araç muayene borcu

Türkiyede trafik içerisinde yer bulan motorlu kara taşıtlarının bazı zamanlarda yapmaları gerekli olan bazı gerekli yükümlülükleri bu...

Türkiyede trafik içerisinde yer bulan motorlu kara taşıtlarının bazı zamanlarda yapmaları gerekli olan bazı gerekli yükümlülükleri bulunur. Bu gerekli hallerden biri de araç muayene halidir. Araç muayenesi belli zamanlarda yapılması gerekli olan gerekli işlemlerden biridir. Bu işlem türkiyede tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK aracılığıyla aracılığıyla yapılabilir. Bu konumuzda araç muayene borcu, araç muayene borcu sorgulama işlemlerinin adımlarını anlamış olacaksınız.

Her şeyden önce araç muayene randevusu alma nasıl yapılmaktadır bu konuya değineceğiz. Ve sonrasında araç muayene borcu öğrenme yoluna bakacağız. Türkiyede araç muayenesi konusunda tek yetkili olan TÜVTÜRK’ten randevu alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sahibi olduğunuz aracın muayene tarihi yaklaştığında bu yetkili kuruma başvuru yaparak bir randevu talep edersiniz. Bu randevu alma işlemi TÜVTÜRK internet sitesinden bazı işlemler yapılarak alınabilmektedir. Bu işlem için bazı bilgiler gerekir. Bu bilgiler, TÜVTÜRK’ün internet sitesi üstünden muayene alınacak aracın plakası no, ruhsat seri numarası, bulunulan şehir bilgileri gibi bilgilerin girilmesi gerekir. Bu bilgilerin girilmesinin sonrasında bulunduğunuz şehirde size yakın olan yahut seçmek istediğiniz araç muayene istasyonlarından birini seçerek ve araç muayenesi için münasip olan tarihleri de girerek araç muayene randevusunu alabilirsiniz. Böylelikle araç muayene borcu ödeme işleminizi de yapabilirsiniz. Araç randevusu alınınca eğer randevuyu iptal etmek istiyor iseniz, yine benzer işlemleri yerine getirerek araç randevu iptal seçeneğini seçebilir ve randevu iptalini yerine getirebilirsiniz. TÜVTÜRK internet sitesi üstünden yapacağınız araç randevu alma işlemlerinizi bir fiyat ödemeden yapabilme imkanına sahipsiniz.

 

Araç muayene randevusu alma işleminizi yerine getirdikten sonra muayene işleminin yapılmış olması konusunda muhakkak diğer bilgiler konusunda da bilginizin olmasında fayda olabilecektir. Bir negatif durumla karşılaşmamak için bu bilgiler üstündeki farkındalık önemlidir.

Bu noktada önemli bilgilerden biri de araç muayenesi için gereken olan evrakların neler olduğudur. Bu noktada bazı bilgilere değineceğiz. Taşıtınızın muayene için araç muayene istasyonuna gittiğinde beraberinizde bulunması gerekli olan bazı belgeler olmalıdır. Bu evraklara değinecek olursak;

Araç Ruhsatı: Araç muayenesi esnasında aracın yanında bulunması gerekli olan en ehemmiyetli evrakların başında yer bulur.

Gerekli Trafik Sigortası: Motorlu taşıtlar için yapılmış olması gerekli olan bu belge yani trafik sigortası, diğer bir önemli belgedir.

Vekalet Sorunu: Eğer muayeneye götüreceğiniz aracın ruhsatı üzerinize değilse , bu sorunlar için yaratılan esaslara uymanız önemlidir.

İlk Yardım Çantası:  Traktör ve motorsiklet dışarısındaki tüm motorlu kara araçlarında bulunması şart olan bir koşuldur.

Üçgen Reflektör

Yangın Söndürme Tüpü

Stepne

Araç Muayene Borcu Nedir?

Araç muayene sorgulama işleminizi internet aracılığı ile bazı diğer bilgiler kullanılarak e-devlet sistemi aracılığıyla de gerçekleştirilir. Bu işlemler için gereken olan e-devlet sistemine giriştir. Bunu yapmak için e-devlet şifresine ihtiyaç duyarsınız. E-devlet parolanızı en yakın PTT şubesine gittikçe nüfus cüzdanınızla beraber 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş bitirdikten sonra arama bölümüne “araç muayene sorgulama” yazarak  ve bazı bilgileri girerek işleminize devam edebilirsiniz.

araç muayene borcu e-sorgulama.com

Yukarıdaki kısımda olan resimde görüldüğü gibi bazı araç bilgilerin girilmesi sonra araç muayene borcu sorgulama işlemi gerçekleştirirsiniz. Bu bilgiler, araç plaka numarası, trafik tescil belgesi seri numarası ve muayene rapor no bilgilerini girerek sorgulama işlemini e-devlet sistemi üstünden gerçekleştirirsiniz.

Araç Muayene Borcu Ücretleri Ne Kadar?

Araç muayene ücretleri her sene değişik ücretlerde olup, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın oluşturduğu genelge ile belirlenir. Bu sene yani 2016 senesi için araç muayene ücretleri değişik araç tiplerine göre değişik fiyatlar halinde belirlenmiştir. Araç muayene borcu her araç tipi için farklıdır. Bu araç muayene borcu genelde şu biçimde belirtilebilir.

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker – 258,42 TL

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amacı ile Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork – 191,16 TL

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motorsiklet ve Motorlu Bisiklet – 97,94 TL

Araç muayene borcu yalnızca nakit olarak alınır. Eğer ödemesi gecikirse, gecikmenin olduğu her ay için araç muayene borcu tutarının %5 i kadar ceza oluşur. O yüzden araç muayene borcu cezası almamak için, araç muayene randevu tarihinizi alarak borcunuzu ödemeniz önemlidir.

Araç Muayene Borcu için TIKLAYINIZ!

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan SGK cezaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar