Araç kasko değeri sorgulama

Çağımızda teknolojin gelişmesine bağlı olarak çokca sorgulama işlemi bundan böyle internet aracılığı ile yapılabilir. Çokca kurum ve ...

Çağımızda teknolojin gelişmesine bağlı olarak çokca sorgulama işlemi bundan böyle internet aracılığı ile yapılabilir. Çokca kurum ve kuruluş bundan böyle internet alanında da hizmet veriyor. Türkiye Sigorta Birliği de internet alanında hizmet veriyor. Türkiye Sigorta Birliği resmi web sayfasından araç kasko değeri sorgulama işleminizi yapabilme imkanına sahipsiniz. Makalemizin devamında bu sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi kısaca anlamış olacaksınız.

Araç Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç kasko değerini sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda vermiş bulunduğumuz linke tıklatınız. Açılacak sayfa içinden aracın model yılını seçenekler arasından seçiniz. Sonrasında aracın markasını seçiniz. Nihayetinde ise aracın tipini seçenekler arasından seçiniz. Bu biçimde taşıtınızın kasko değerini öğrenebilirsiniz. Güncel kasko verilerine ulaşmak için ise excel dosyası olarak indirebilirsiniz.

araç kasko değeri sorgulama e-sorgulama.com

Araç Kasko Değeri Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

TSRSB Kasko Değer Listesi

 

Araçların model,üretim senesi ve markalarına göre belli bir değer üstünden sıralanarak aylık olarak yayınlanmasını sağlayan liste araç kasko değer listesidir. Bu liste,son 15 model yılını kapsar. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği yani TSRSB aracılığıyla bu liste yayınlanmaktadır. Listenin düzenlenmesi araçların kasko bedelinin hesaplanması konusunda yardımcı olur. Listenin gayesi yalnızca aracın kasko bedeli ile sınırlı değildir.Noterde yapılmış olan alım,satım,taahhüt işlemlerine ve motorlu taşıtlar vergisine de yardımcı olur.

Araç değer listesi için fiyatlar öneri amaçlıdır. O neden ile kasko poliçesi, belirtilmiş fiyatların altında yahut üzerinde olabilir. Kasko değer listesi TSRSB aracılığıyla hazırlanmaktadır. Kasko değer listesi iki bölümde hazırlanmaktadır. Yeni araç fiyatlarının kaydı ile ve ikinci el fiyatlarının belirlenmesi ile olmak üzere iki bölüm vardır. Yeni araç fiyatları imalatçı ve ithalatçı kurumlar ve bunların pazarlama şirketlerinden alınan fiyat listelerinden alınan değerlerden oluşur. Eğer firmaların fiyat listelerinde olup,kasko değer listesinde olmayan araçlar var ise bu araçlar marka ve tip kodu verildikten sonra listeye dahil edilmektedir.

İkinci el fiyatları ise ikinci el internet siteleri,haftalık ve aylık süreli yayınların takibi,günlük gazetelerin seri ilanları,açık oto pazarları ve galerileri,ticari araç pazarları,kurumsal anlamda ikinci el alım satım yapan şirketlerden alınan listeler yönünde hazırlanmaktadır. Eğer aracınız bu listede yoksa,sigortacınıza başvurmalısınız. Taşıtınızın listeye alınması konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Kasko araç değer listesi 15 yaş olarak düzenlendiği için daha eski araçların kasko değeri sigortalı ve sigorta eden firma arasında karar verilir.

Kasko Değer Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Kasko Değeri Listesi GİB

Taşıtınızın kasko değer listesinin sorgulamasını yapabilmek için makalemizin sonundaki bağlantı sayfasına tıklatmalısınız. Her şeyden önce sorgulama yaptığınız senesi seçmelisiniz. Daha sonrasında marka seçiniz bölümünden aracın markasını seçmelisiniz. Marka seçimini bitirdikten sonra Sonuçlar tuşuna basmanız gerekir. Seçilen aracın markasına ait modelin seçimini yapınca kasko değerini göreceksiniz.Aşağıdaki gibi bir liste ile karşılaşacaksınız.

araç kasko değeri sorgulama e-sorgulama.com

Ekranda göreceğiniz listede aracın modelini bularak araç kasko değerini görebilirsiniz.

Kasko Değeri Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Motorlu Kara Taşıtları Değer Listesi

Motorlu kara taşıtları değer listesi,kasko sigortası yaptırılırken veyahut motorlu taşıtlar vergisi ödenirken kullanılır.Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği yani TSRŞB aracılığıyla aylık olarak bir liste yayınlanır. Bu liste aracılığıyla sigorta işlemleri için motorlu kara taşıtlarının araç değeri belirlenir ve piyasadaki araçların fiyatları göz önünde bulundurularak kasko değer listesi belirlenir. Araçlar için kasko değer listesi 15 yaşına kadar hazırlanır. 15 yaşından eski modeldeki araçlara ait sigortaların bedelleri sigortalı ve sigorta şirketi arasında belirlenir.

Kasko değer listesi aylık olarak hazırlanan bir listedir. Bu liste,aracın değerine göre kasko poliçesinin düzenlenmesi konusunda yardım eden olacak niteliktedir. Kasko değer listesi, noterdeki araç devir işlemleri ve Motorlu taşıtlar vergisi (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödemeleri hesabında da kullanılır. Listede yer bulan fiyatlar,aracın yaşı,modeli ve motor hacmi gibi özelliklerde piyasaya göre değişkenlik gösterir.

Motorlu Kara Taşıtları Değer Listesi İçin TIKLAYINIZ!

Araç Kasko Değeri Hesaplama

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) 1987 senesinden beri motorlu taşıtların kasko değer listesi oluşturur. Ek olarak bu liste her ay düzenli şekilde Türkiye Sigorta Birliği yani TSB aracılığıyla yayınlanmaktadır. Liste oluşturulurken bazı kriterlere dikkat edilmektedir. Taşıtınızın markası,hangi senede üretildiği,modeli ve teknik özellikleri kasko değer listesi hazırlanırken göz önünde tutulan önemli kriterlerdir. Benzer markanın değişik modelleri arasında teknik donanım farkı olacağı için araç kasko değeri değişik olur. Taşıtınızın kullanım gayesi da araç kasko bedelinin belirlenmesinde önemli sayılabilecek bir faktördür. Ticari,bireysel,tarım değişik kullanım amaçlarına göre araç kasko değeri değişir. 15 yaşından büyük olan araçlar için kasko değeri belirlenemez.Aracın kasko değer listesinde belirtilmiş bedeli,kasko poliçesi hazırlanırken esas alınmaktadır.

Araç Kasko Değeri Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Araç bandrol fiyatları sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar