Araç bandrol fiyatları

Araç Bandrol fiyatları her sene olduğu gibi bu senede zamlandı. O neden ile geçmiş bilgilere göre türlü değişikliklerin olduğu bandro...

Araç Bandrol fiyatları her sene olduğu gibi bu senede zamlandı. O neden ile geçmiş bilgilere göre türlü değişikliklerin olduğu bandrol fiyatlarına bir göz atacağız. Bu fiyatlara değinmeden önce bandrolün aynı anda motorlu taşıtlar vergisi anlamına geldiğini de belirtelim. Eskiden bandrol olarka devamlı telaffuz edilen bu kelimenin yerini son günlerde motorlu taşıtlar vergisi aldı.

Bandrol ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Bir araca sahip olan kimselerin senede iki kez motorlu taşıtlar vergisini ödemesi gerekir. O nedenden dolayı de her sene belirlenen araç bandrol fiyatları da ilgili insanların dikkatini çekmektedir. Zamanımızda büyük şehir sorunlarından bir diğeri olan trafik problemi da şehirlerde yaşayan çokca kimsenin türlü araçlar sahip olması ve ayrıca bazı insanların birden fazla araca sahip olmasından kaynaklanmaktadır. O nedenle de araç bandrol fiyatlarını öğrenmek isteyen insan sayısı hayli fazladır. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Kara yolları Trafik Kanunu’na dayanarak bulunulan trafik şubesine kaydedilmiş motorlu taşıtlar için ödenmesi gerekli olan vergiye verilen isimdir. Trafik siciline kayıt olan araçlar bu tarihten başlamak suretiyle motorlu taşıtlar vergisini yani bandrol ücretini ödemeye başlarlar. Sicil kaydı siline dek senede iki kez bu vergi ödenir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi yani bandrol ücreti, senede iki kez olmak üzere Ocak ve Temmuz gibi aylarda ödenmektedir. İlk altı ay içerisinde kaydını sildiren insanlar, ikinci aya ait bandrol ücretini ödemezler. Bunun yanı sıra ikinci altı aylık dönem içerisinde sicilden kaydını sildiren araçlar da bir sonraki yılın ilk altı aylık zamanı adına motorlu taşıtlar vergisi ödemezler.

Araç Bandrol Fiyatları, otomobil, arazi taşıtları, kaptıkaçtı ve buna benzer motosikletler ve bu araçların dışında kalan ve motorlu olan kara taşıtları ile beraber THK yani Türk Hava Kurumu dışında olmak üzere helikopter ve uçaklar içerisinde her sene iki kere ödenmesi koşulu ile her sene için belirlenir. Araç Bandrol Fiyatları aracın sahip olduğu türlü özelliklere göre değişkenlik gösterir. Bu neden ile de birazdan vereceğimiz iki değişik tablo ile beraber ödemek ile yükümlü olacağınız motorlu taşıtlar vergisi tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları

Motorlu Taşıtlar Vergisi yani Araç Bandrol Fiyatları için iki değişik tablo her sene Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığıyla yayınlanmaktadır. Şimdi bu tablolardan ilkine göz atarak Araç Bandrol Fiyatları’na ve bu fiyatların nasıl hesap edileceğine bir göz atalım.

araç bandrol fiyatları e-sorgulama.com

Bu tabloya göre kaptıkaçtı, otomobil, arazi taşıtları ve buna benzer motorlu araçlar ile ilgili olarak Araç Bandrol Fiyatlarını hesaplamanız mümkündür. Araç Bandrol fiyatları bu tabloda araca ait motor silindir hacminin cm küpüne ve aracın yaşına göre belirlenir.

Listenin en tepesinden başlamak suretiyle anlatacak olursak, 1300 cm küp veya daha düşük hacimli bir otomobile sahip olduğunuzu düşünelim. Bu araç bir ile üç yaşları arasında ise ödemeniz gerekli olan tutar 646 TL olabilecektir. Bu araç 4 ile 6 yaşları arasında ise 450 TL, 7 ile 11 yaşları arasında ise 252 TL, 12 ile 15 yaşları arasında ise 191 TL ve 16 yaşında veyahut daha yaşlı ise 68 TL ödersiniz. Buna göre 1301 – 1600 cm küp arasında motor silindir hacmine sahip olan araçlar, 1601 – 1800 cm küp motor silindir hacmine sahip olan araçlar, 1801 – 2000 santimetre küp motor silindir hacmine sahip olan araçlar, 2001 – 2500 santimetre küp motor silindir hacmine sahip olan araçlar, 2501 – 3000 santimetre küp motor silindir hacmine sahip olan araçlar, 3001 – 3500 santimetre küp motor silindir hacmine sahip olan araçlar, 3501 – 4000 santimetre küp motor silindir hacmine sahip olan araçlar ve 4001 cm küp veyahut daha çok motor silindir hacmine sahip olan araçlar için Araç Bandrol Fiyatları hesaplanabilmektedir.

Bu bir yana motosikletler içerisinde benzer mantık yer alır. Buna göre 100 – 250 santimetre küp motor silindir hacmine sahip olan motosikletler 1 ile 3 yaşları arasında ise 122 TL, 4 ile 6 yaşları arasında ise 92 TL, 7 ile 11 yaşları arasında ise 68 TL, 12 ile 15 yaşları arasında ise 43 TL ve 16 yaşında yahut daha yaşlı ise 17 TL motorlu taşıt vergisi ödenir. Benzer biçimde bir motorsiklet 251 – 650, 651 – 1200 veya 1201 ve yukarısı cm küp motor silindir hacmine sahip ise de bu motosikletin yaşına göre araç bandrol fiyatları hesaplanabilmektedir.

Bunun ile birlikte Araç Bandrol fiyatları ile ilgili yayınlanmış olan diğer tabloya geçelim.

araç bandrol fiyatları e-sorgulama.com

Eğer minibüs için araç bandrol fiyatlarına bakıyorsak aracın yalnızca yaşına bakmamız gerekmektedir. Eğer panelvan veyahut motorlu karavan için araç bandrol fiyatına bakıyorsak motor silindir hacmine ve araç yaşına bakmamız gerekmektedir. Otobüs ve benzeri araçları için araç bandrol fiyatları için oturma yeri sayısına ve araç yaşına bakmamız gerekmektedir. Kamyonet, çekici ve kamyon gibi araçlar için ise azami toplam ağırlığa bakmamız gerekir. Şimdi tabloyu okumanız için hepsine birer misal verelim.

Minibüs için ödenmesi gerekli olan motorlu taşıtlar vergisi minibüsün yaşı 1 ile 6 yaşları arasında ise 776 TL, 7 ile 15 yaşları arasında ise 513 TL ve 16 ve üstü yaşında ise 252 TL’dir.

Panelvan ve motorlu karavanlar için 1900 cm küp ve aşağısı motor silindir hacmi için araç 1 ile 6 yaşları arasında 1.035 TL,  7 ile 15 yaşları arasında ise 646 TL, 16 ve yukarı yaşında ise 385 TL ödenir. 1901 cm küp ve yukarısı içerisinde buna benzer halde motorlu taşıt vergisi hesaplanır.

Otobüs ve benzerleri için 25 kişiye kadar oturma yerine sahip olan araçlar 1 ile 6 yaşları arasında ise 1.958 TL, 7 ile 15 yaşları arasında ise 1.170 TL, 16 ve yukarı yaşında ise 513 TL motorlu taşıt vergisi ödemesi gerekmektedir. 26 – 35, 36 – 45 ve 46 kimse ve yukarısı içerisinde benzer biçimde motorlu taşıt vergisi hesaplanır.

Kamyonet, kamyon, çekici ve buna benzer araçlarda araç bandrol fiyatları aracın azami toplam ağırlığı 1.500 kiloya kadar 1 ile 6 yaşları arasında olması durumunda 697 TL, 7 ile 15 yaşları arasında ise 463 TL ve 16 yaşında veya daha yaşlı ise 228 TL’dir. 1.501 – 3.500 kilo, 3.501 – 5.000 kilo, 5.001 – 10.000 kilo, 10.001 – 20.000 kilo ve 20.001 ve yukarısı kilolar için de benzeri halde motorlu taşıt vergisi hesap edilebilmektedir.

Unutmayın, motorlu taşıtlar vergisinin ödenmemesi durumunda türlü yaptırımlar ile karşılaşırsınız. Araç sahibi motorlu taşıtlar vergisini ödemediği durumda öncelikle mektup ile uyarılır. Sonrasında vergi ödemesi yapılmazsa Maliye Bakanlığı araç sahibinin banka hesabına el koyar ve ödenmeyen bütün vergilerin tutarını tahsil eder.

Not: Ek olarak aracınıza ait senelik motorlu taşıt vergisi tutarı aracınıza ait olan kasko değerinin yüzde beşini aşıyorsa, sigorta acentesinden alacağınız form ile vergi dairesine gittikçe bir alt kategori üstünden ödeme yapabilme imkanına sahipsiniz.

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Araç muayene affı adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar