ALES sonuçları sorgulama

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani kısaca ALES akademik olarak kadroların belirlenmesinde kullanılan sınavdır....

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yani kısaca ALES akademik olarak kadroların belirlenmesinde kullanılan sınavdır. Yüksek öğrenim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına atamalar gerçekleştirilebilir. ALES’e girme gayesi eğer ki lisansüstü eğitim için ise; yurtdışı lisansüstü eğitimleri için gidecek kimselerin belirlenmesinde kullanılan puanlar belirlenir. Mecburi olmamak ile beraber kendi imkanıyla yurtdışından lisansüstü eğitim alma durumu olmayan kimseler bu sınava girmek zorundadır. ALES sonuçları, sınav tarihi itibariyle 3 senelik bir zaman dilimi için geçerlidir. ALES sonuçları sorgulama işlemi kimselerin akademik kariyerinin belirlenmesinde önemli işlemlerden biridir ve ÖSYM’nin web aracılığıyla sorgulanır hale getirmesi sınava giren bütün bireylere çabukluk sağlamıştır. ALES sınav sonuçları sorgulama işlemi için yapıyor olmanız gerekenler makalemizin devamında bulunur.

ALES Sonuçları Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Akademik kariyeriniz için önemli bulunan bir adım olan ALES sonuçları sorgulama işlemi için konumuzun son bölümünde bulunabilen link sayfasına tıklayabilirsiniz. Devamında ALES sınav sonuçları sorgulama işlemi için açılacak olan web sayfasında ilk başta T.C. kimlik üzerinde yazan numaranızı giriniz. Sınavlar için kayıt yaptırdığınız zaman aldığınız parolanızı veyahut almanız sonrasında değiştirdiğiniz şifre anahtarınızı giriniz. Son olarak bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunca ise “Gönder” düğmesine tıklıyoruz.

 

Bu adımları doğru uyguladığınız zaman ALES sınav sonuçları sorgulama işleminizi yapmış olursunuz.

ALES Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan KPSS sonuçları sorgulama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar