Adalet bakanlığı sınavları

Adalet Bakanlığı Sınavları her sene olduğu gibi bu senede yapılacaktır. 2.000 adli yargı savcı ve hakim adayı ile 750 avukatlık mesle...

Adalet Bakanlığı Sınavları her sene olduğu gibi bu senede yapılacaktır. 2.000 adli yargı savcı ve hakim adayı ile 750 avukatlık mesleğinden olan adli yargı savcı ve hakim adayı olmak üzere toplamda 2.750 personel alımı yapılacağı duyurulmuştu. Adalet Bakanlığı Sınavları için bu sene yapılacak olan başvurular ise 6 Nisan ve 13 Nisan 2017 tarihleri arasında olacak. Sınav ücretleri ise 165 ve 245 TL arasında farklılık gösteriyor. Konumuzun devamında Adalet Bakanlığı Sınavlarına dair detayları bulabilirsiniz.

Sınav Ne Zaman Yapılacak?

2017 senesinde yapılacak olan Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı ile Adalet Bakanlığı Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı 3 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Hem Adli yargı aynı zamanda adli yargı – avukat sınavına başvurmuş olan adaylar ve yalnızca adli yargı sınavına başvuran adayların sınavları saat 10.00’da başlayacaktır. Buna ek olarak yalnızca Adli yargı – avukat sınavına başvuran adayların sınavları saat 11.00’de başlayacaktır.

Adayların sınav başlamadan onbeş dakika önce sınav binalarına işlemlerinin tamamlanacağını unutmamaları gerekir.

Sınav Başvuru Şartları

 

Adalet Bakanlığı Sınavlarına başvuracak olan insanların yerine getirmesi gerekli olan bazı şartlar bulunur. Bu koşullardan ilki Türk vatandaşı olmaktır. Adli yargı savcı ve hakim adaylığı için yazılı yarışma sınavı tarihi itibariyle avukatlık mesleğinde fiili bir biçimde asgari üç sene çalışılmış olması ve yazılı yarışma sınavına katılacak olan adayların yarışmanın yapılmış olduğu yılın Ocak ayının ilk günü itibarı ile 45 yaşını, adli yarı savcı ve hakim adaylığı için giriş sınavının yapılmış olduğu hallerde ise 35 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Bu madde ile ilgili ayrıntılı bilgilere ÖSYM sınav kılavuzundan ulaşabilmektesiniz. Devam edecek olursak, adayların hukuk fakültesinden mezun olmaları yahut yabancı bir hukuk fakültesini bitirdikten sonra Türkiye’de yer bulan hukuk fakülte programlarına göre eksik kalmış olan derslerden sınava girerek başarı belgesi almaları gerekir. Kişilerin kamu haklarından yasaklı olmamaları, askerlik ile bir ilgisinin bulunmuyor olması, muvazzaflık hizmetini yapmış, ertelemiş veyahut yedeği geçmiş olmalıdır. Görevini yerine getirmesine engel olacak engel, akıl veyahut vücut hastalığı veya alışılmışın dışında konuşma veyahut organ hareket kontrolünde sorunlarının olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra savcılık ve hakimlik mesleğine yakışmayacak davranış ve tutumlarda bulunmamış olmaları gerekir. Ek olarak kapsamlı olarak kılavuzda bulabileceğiniz suçları da işlememiş olması gerekir.

Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınava başvuracak olan kimselerin 6 ve 13 Nisan 2017 tarihleri arasında bu işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. Adalet Bakanlığı Sınavlarına başvurmak isteyen adayların kullanabilecekleri iki yöntem bulunur. Bu yöntemlerden ilki kişisel bir biçimde internet aracılığı ile başvurmaktır. Diğer metod ise ÖSYM başvuru merkezi olarak kabul edilmiş olan bütün il ve ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine gitmek olabilecektir. Bu koordinatörlükler ile başvuru işlemleri elektronik ortam üstünden yapılmaktadır.

Sınava Giderken Yanınızda Bulunması Gerekenler

Sınava giden adayların yanlarında sınav giriş evrakları ile, T. C. kimlik kartı / Nüfus cüzdanı yahut zamanı geçerli olan bir pasaport bulunması gerekir.

Sınav binaları emanet almayacağı için adayların bu evraklar dışında bir araç gereç veyahut eşya vb. getirmemeleri gerekir. Sınavın yapılacağı her bir salonda minimum bir adet duvar saati bulunacaktır. Ek olarak adaylara kalem, kalemtıraş ve silgiden oluşan gereçler ile peçete ÖSYM aracılığıyla verilecektir. Adayların sınava şeffaf pet şişe ile girmesine izin verilecektir.

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yökdil sonuçları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar