Açık öğretim görev ücretleri

Türkiyede bir yıl içinde çok çok sayıda öğrencinin girdiği çokca ortak sınav yapılabilir. Bu sınavlar boyunca çokca gözetmen, bina so...

Türkiyede bir yıl içinde çok çok sayıda öğrencinin girdiği çokca ortak sınav yapılabilir. Bu sınavlar boyunca çokca gözetmen, bina sorumlusu, salon başkanları görev almaktadır. Toplu yapılmış olan bu sınavlarda gözetmenlere ilaveten görev ücreti ödenmektedir. Bu ücretler her yıl açıklanmakta ve ücretlerinde farklılık olanlar yenilenmektedir. Yapılmış olan sınavlardaki görevli sayıları sınavların türüne ve sınavın yapılmış olduğu sınıfın büyüklüğüne göre değişir. Ek olarak çoğu sınavda görevlilere verilen ücretler de farklıdır.

2016 yılının gelmesiyle beraber maaşlara ve sınavlarda görevlilere verilen ücretler de dahil olmak üzere çok ücrete zam yapıldı. Çok fazla olmasa da oran olarak değişiklik gösteren bu ücretler çok öğretmeni, sınavlarda gözetmen olarak görev alan kimseleri sevindirmiştir. Bu zamların yanında Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınav görevli ücretlerine de zam geldi. Açıklanan son sınav ücretlerine göre, bir açık öğretim sınavında sınıfta yalnızca Gözetmen olarak bulunabilen öğretmenlerin günlük sınav ücreti 85 TL olarak belirlenmiştir. Açık öğretim görev ücretleri çerçevesinde açık öğretim sınavında sınıfta Salon Başkanı olarak bulunabilen görevlilerin ücreti ise 95 TL olarak açıklanmıştır.

Türkiyede yapılmış olan toplu sınavlar içinde ÖSYM sınavlarında ücretler uzun zamandır azami sınav ücretleri olarak bilinmekteydi. MEB sınav görevi ücretleri de yine 2016 yılıyla birlikte zamlandı ve oran olarak ÖSYM ücretlerine yaklaştı. Bu ücretlerle kıyaslandığı zaman Açık Öğretim görev ücretleri asgari sınav görevi ücreti olarak kalmış oldu.

 

Açık Öğretim Görev Ücretleri Nasıl Alınıyor?

Diğer ücretler de olduğu gibi, görevlilere Açık Öğretim görev ücretlerinin ödemesi de banka hesabı yoluyla olur. Yapılacak sınavlarda görevli olan gözetmen ve görevli öğretmenlerin ücretleri IBAN numarasıyla banka hesaplarına yatmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl de merkezi sınavların ücretleriyle alakalı makam onayı imzalanmıştır. 2016 senesi Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınavları ücretleriyle ilgili Makam Onayı 5 Mayıs 2016 tarihinde imzalanmıştır. Onaya göre Merkezi Sistem Sınavları Fiyat Tahakkuk Programında gereken fiyat güncellemeleri yapılmıştır.

Kısaca onaya göre; bazı sınavlarda bina yöneticisi, bina yönetici Yrd., salon başkanı, gözetmen, yedek gözetmen, yardım eden engelli gözetmenlere ödemeleri ilgili okul müdürlükleri aracılığıyla sistem üstünden yapılacaktır. Ortaöğretime geçiş sınavlarında ise eskiden olduğu gibi belli görevlilere sadece 5 saat ek ders ödemesine devam edilecektir. Sınavlardan önce gereken kayıt işlemleri, giriş işlemlerinin, kontrol ve onay işlemlerinin gerektiği gibi zamanında yapılmış olması gerekmektedir. Tüm girişler gerçekleştirildikten sonra görev yapanların IBAN bilgilerinde problem yaşanmaması için sınava katılan (MEB personeli için) kimselerin MEBBİS üstünden IBAN güncelleme tarafına girerek yeni IBAN'larını değiştirmeleri durumunda; kayıtlı bütün sınav işlemlerine ait IBAN bilgilerini güncelleyebilirler. Bakanlığın bu onayı almasından sonra bahsi geçen olan duyurunun bütün ilçe ve okul müdürlüklerine acil olarak bildirilmesi önemlidir.

Önceki uygulamalarda benzer sınavda olsalar da görevliler arasında bazen fiyat farkı olmaktaydı. MEB 2016-2017 senesi kamu toplu sözleşmesiyle özellikleri nedeniyle aynı olan sınavlarda görev alan öğretmenlere değişik fiyat ödenmesi uygulamasını sona erdirmiştir. Bundan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla yapılmış olan merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlere, ek ders esaslarına göre değil, Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre ödeme yapılmış olması teklifi kabul edildi.

Sözleşmenin yürürlüğe girmesiyle daha önce MEB'in merkezi sınavlarında ödenenler;

açık öğretim görev ücretleri e-sorgulama.com

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan En düşük bağ-kur aylığı zammı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar