Özürlü maaşları neden kesildi?

Türkiyede çokca iş göremez vatandaşımız vardır. Devlet de bu vatandaşlara her ay belli oranlarda yardım etmektedir. Ama bu konuyla il...

Türkiyede çokca iş göremez vatandaşımız vardır. Devlet de bu vatandaşlara her ay belli oranlarda yardım etmektedir. Ama bu konuyla ilgili olarak çok ilginç bir hal yaşandı ve özürlü maaşları kesilmeye başlandı. Peki özürlü maaşları neden kesildi? Devlet yeni çıkardığı bir yasayla devlet engelliye “Ya evde kal özürlü maaşı al, ya merkezde kal harçlık al” dedi. Peki ama bu ne demek oluyor.

Bu yönetmeliğe göre hane içerisinde insan başına düşen averaj aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan minimum ücretin aylık net tutarının 1/3'ünden az olanlar ile benzer tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olmayanlar muhtaç sayılıyor. Buna göre ise bir kimsenin maaş alması için geliri 255 lirayı geçmemelidir. Şimdiye kadar yapılmış olan ödemelerde ise evde bakım maaşı olaya dahil edilmiyordu ama bunun da dahil edilmesi ile beraber bazı insanların geliri 255 liranın üzerine çıkmış oldu. Hal böyle olunca da bazı bireylerin geliri 255 liranın üzerine çıktı ve maaşlar da kesilmeye başlandı. İşte o açıdan binlerce vatandaş mağdur olacak.

Hal böyle olunca da devlet o mağdur kişiyi fert yerine koymuyor. Ona bakan kimseden ona verilen yardımların yeteceğini ileri sürerek bu maaşları kesintiye uğratıyor. Eğer devlet engelli kişiyi fert olarak kabul etseydi onun ailesinin gelirine değil en direkt engellinin kendisini fert kabul ederdi. Engelliler ise bu hale karşı olarak protestolara başladılar. Haklı olarak belkide bu protestoların kurallarına münasip olarak yapılmış olması doğrudur. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili neler yaşayacağız.

 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Annelere devlet desteği adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum yapabilir, soru sorabilir, bilgi verebilirsiniz...

Etiketler

 

Kategoride Popüler Konular

Son Yorumlar

Sitede Popüler Yazılar