Yabancı İşçi Sorgulama

Bu bölümde Yabacı İşçiler ile ilgili sorgulama yapabilirsiniz.

 

Ülkemizde çalışan yabancı uyruklu işçilerin sayısında önemli artışlar olduğu bilinmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının verilerine göre kaçak olarak çalıştırılan yabancı uyruklu işçilerin sayısı bir milyonun üstündedir.

Ülkemizin çalışma hayatında önemli yeri olan yabancı uyruklu işçilerin sosyal sigorta kanunları karşısındaki durumlarının ülkemizle, ülkeleri arasında sosyal güvenlik sözleşmesinin olup olmadığına, istihdam şekillerine ve sosyal sigorta kanunlarındaki düzenlemelere göre ayrı ayrı değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü durumlarındaki farklılıklara göre yararlanacakları sosyal sigorta yardımları da farklı olacağı gibi, işverenlerinin yükümlülükleri de farklıdır.

Ülkemizde hiçbir yabancı uyruklunun devlet memuru olamayacağı gibi çalışma izni olmadan nam ve hesabına bağımsız işyeride açamayacağından yazının konusunu kaçak olarak, yada çalışma izni alarak çalışan yabancı uyruklu, uyruksuz ve göçmen işçiler oluşturacaktır.

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda, sigortalının tanımı hizmet akti ile çalışan kimse olarak yapılmış ve bu tanımda sigortalının uyruğuna, kaçak veya izin alınarak çalıştırılmış olmasına yer verilmemiştir.

 

Hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun veya vatansız olsun gerçek veya tüzel kişiye hizmet akdi ile bağlı olarak çalışan herkes sigortalı sayılmıştır. Ayrıca hizmet akti ile çalışan kimsenin sigortalı sayılması için izin alınarak çalıştırılıyor olması da gerekmemektedir.

O halde hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun, vatansız veya, göçmen olsun, izin alınmış ya da kaçak olsun hizmet akdi ile çalışan herkes Sosyal Sigortalar Kanununda aynen Türk vatandaşı gibi sigortalı sayılmıştır. Bu nitelikteki birini çalıştıracak işveren işe başlatmadan önce sigortalı işe giriş bildirgesini düzenleyip kuruma vermekle yükümlü kılınmıştır. İşe giriş bildirgesini yasal süresi içinde vermediği yada hiç vermediği saptanan işveren hakkında idari para cezası uygulanmaktadır.

Aşağıdaki linkten bağlanacağınız sayfada size çalıştırdığınız veya hakkında sorgulama yapmak istediğiniz Yabancı İşçi ile ilgili bilgiler (Sicil No veya TC. Kimlik No vesaire) istenebilir.

Sizden istenen bilgileri Yabancı İşçi Sorgulama foruma girdikten sonra işleminiz gerçekleşecektir.

Sosyal Sigortalar Kurumu Yabancı İşçi Sorgulaması için tıklayınız.

Yabancı İşçi Sorgulama

 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan E-Devlet Şifresi ile Yapılabilecek İşlemler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

#1 ,

yabancı bir kadının çalışma belgesi olup olmadığını kontrol etmek istiyorum


#2 ,

levent ahmedov salıev hakında çalışma izni varmıdır bilgi almak istiyorum şahsa ait sicil no 034 09 200 88 35 28


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?